spacer.png, 0 kB

კონფერენციის ორგ. კომიტეტი:


პროფ. ნ. ბაქრაძე (თავმჯდომარე),


აკადემიკოსი თ. დეკანოსიძე,


პროფ. ჯ. მამალაძე


პროფ. ბ. რაჭველიშვილი,


ასოც. პროფ. ხ. დიდებელი


ასოც. პროფ. მ. გელაშვილი


ხ. ძმანაშვილი


მ. მანგოშვილი


სტუდენტი მ. ქობალავა


სტუდენტი შ. ჯავახიშვილი


სტუდენტი შ. შავიშვილი


ჟიური:


ასოც. პროფესორი გ. სურგულაძე,


ასოც. პროფ. რ. ხუნდაძე,


პროფ. ვ. გეტმანსკი,


ასოც. პროფ. კ. ნადარაია,


სტუდენტი კ. ბოსტანჯიევი,


სტუდენტი ნ. მერაბიშვილი,


სტუდენტი მ. ფაჩუაშვილი,


სტუდენტი თ. შერმადინი,


სტუდენტი ლ. ფაცია,


სტუდენტი შ. ჩახაია,


სტუდენტი მ. ყორიაული,


სტუდენტი ს. მაჭარაშვილი,


 


 


სამედიცინო


ინსტიტუტი და კოლეჯი


“თბილისი”


 


 


 


სტუდენტთა


XV


საიუბილეო


სამეცნიერო კონფერენცია


 


 


თბილისი


18-19 მაისი, 2007 წელი


 


კონფერენციის გახსნა


18 მაისი 1000-1300


შესავალი სიტყვა: ინსტიტუტის რექტორი


პროფ. ნოდარ ბაქრაძე


მისალმებები:            აკად. თამარ დეკანოსიძე


                        პროფ. ჯანგირ მამალაძე;


                        პროფ. დავით გველესიანი;


                            პროფ. ბაადურ რაჭველიშვილი;


                           პროფ. ეთერ ბოცვაძე


                                  პროფ. იოსებ კაპანაძე


                                  პროფ. ნინული ნინუა


                                  პროფ. ანზორ მელია


                                  პროფ. გიორგი ჩიჩუა


 


თავმჯდომარე – თეონა შერმადინი (V კურსი)


მდივანი – მაკა ხურციძე (III კურსი)


 


1.       ნინო ლიპარტელიანი, სოფიო მინდიაშვილი (IV კურსი)


“მეტაბოლური ანტიოქსიდანტის და ენერგო პროტექტორის ციტოფლავინის ეფექტურობისათვის იშემიური გენეზის და ტოქსიური წარმოშობის ენცეფალოპატიების დროს”


2.       მანანა კაპანაძე, ნათია მეფარიშვილი (V კურსი)


“რეამბერინის ეფექტივობის საკითხისათვის ქვედაკიდურების დიაბეტური მაკროანგიოპათიებისა და დიაბეტური ტერფის ინტენსიურ თერაპიაში”


3.       ალმა თოდუა, მარინე ურუშაძე (V კურსი)


“მიდგომები უროგენიტალური ქლამიდიოზის ეპიდემიოლოგიის, პათოგენეზის, კლინიკური სურათის, დიაგნოსტიკისა და კომპლექსური თერაპიის საკითხებში”


4.       თამარ ანთაძე, ლიკა ნემსაძე (VI კურსი)


“მიდგომები ვირუსული ჰეპატიტების თერაპიის რაციონალიზაციისათვის ბავშვთა ასაკში”


5.       ბელა ფაცია, ლიკა ფაცია (VI კურსი)


“ნაწლავთა ინფექციების თერაპიის ოპტიმიზაციისათვის ბავშვებში”


 


 


 


3. ლიკა ბაკურაძე, ნატო კალანდაძე, გიორგი ოქროპილაშვილი (II კურსი)


“აბდომინალური გასუქების, როგორც გულის იშემიური დაავადების ერთ-ერთი პათოგენეზური ფაქტორის საკითხის შესწავლისათვის”


4. მარიამ შამბეშოვი, მაკა ხურციძე, ლევან ჩიტაია (III კურსი)


“დიუვერი, როგორც მარყუჟოვანი დიურეტიკის ახალი თაობის პრეპარატი”


5. კონსტანტინე ბოსტანჯიევი, ელისაბედ კუჭავა (VI კურსი)


“ძვლის ტვინოვანი შრის ღეროვანი უჯრედების გამოყენების მნიშვნელობისათვის გულის იშემიური დაავადების მკურნალობაში”


6. სოფიო ფაჩუაშვილი, სოფიო გეწაძე (VI კურსი)


“ანგიოტენზის I თაობის პრეპარატის კო-დიუვანის ეფექტივობისათვის ჰიპერტენზიული დაავადების მკურნალობაში”


7. დიმიტრი ჯღირაძე, ლია გოგობერიშვილი (VI კურსი)


“კანგავლითი კორონული ჩარევების შედარებითი ანალიზისათვის Q კბილით და უ Q კბილით მიმდინარე მწვავე ინფარქტის ადრეულ მკურნალობაში”


 


დისკუსია


 


სხდომის შეჯამება - ინსტიტუტის რექტორი


პროფ. ნოდარ ბაქრაძე


 


გამარჯვებული სტუდენტების დაჯილდოება


 


 


საგამოფენო დარბაზი


 


 


I ინსტიტუტის ცხოვრების ამსახველი:


      სტენდები,


      დიაგრამები,


პოსტერები,


ალბომები


II ინსტიტუტის პროფესორ-მასწავლებელთა და სტუდენტთა ერთობლივი სამეცნიერო შრომების დემონსტრირება


III შთაბეჭდილებების ჟურნალი


IV თანამედროვე სამკურნალწამლო საშუალებათა დემინსტრირება


           


 


დისკუსია


 


სხდომის შეჯამება – პროფ. რომან ხუნდაძე


      პროფ. ვიქტორ გეტმანსკი


 


19 მაისი 1400-1700


 


თავმჯდომარე: ელისაბედ კუჭავა (VI კურსი)


მდივანი: თამარ გაბისონია (III კურსი)


 


 


1.  მაგდა მეშველიანი, გაიკ ბადასიანი, ნატო კევლიშვილი (III კურსი)


“პაციენტების დამყოლობა ჰიპერტონული დაავადების მკურნალობისადმი, როგორც სამედიცინო-სოციალური და ეკონომიკური პრობლემა (მისი რეალიზაციის გზები)”


2. მიხეილ ბაქრაძე, ლალი ლაბაძე, თინათინ სიხარულიძე (VI კურსი)


“რესტენოზების კლინიკური ეფექტივობის შეფასებისათვის, რომლებიც განვითარდნენ კანგანვლითი ტრანსლუმინური ანგიოპლასტიკის, სტანდარტული მეტალური სტენტების და იმ სტენტების იმპლანტაციის შემდეგ, რომლებიც გამოყოფენ წამლებს (მტკიცებითი მედიცინის A,ჩ დონეები)”


 


 


6.       ციცო ქურასბედიანი, ალისა შოთაევა (V კურსი)


“დიფერენციალური დიაგნოსტიკისა და პირველადი დახმარების პრინციპები ბავშვთა ჩაბჟირებისა და ფებრილური გულყრების დროს”


7. ქეთევან ქრივიშვილი, ტატევიკ კარაბეკიანი (VI კურსი)


“სასწრაფო-სამედიცინო დახმარების პრაქტიკაში ნეირომეტაბოლური ციტოპროტექტორების გამოყენების საკითხისათვის ცერებროვასკულური იშემიის პირველ საათებში”


 


ვიდეო-ფილმის ჩვენება ინსტიტუტის 15 წლიანი ისტორიის შესახებ


 


დისკუსია


 


სხდომის შეჯამება - პროფ. გივი კაციტაძე


 


18 მაისი 1400-1700


 


თავმჯდომარე: ქეთევან ქვრივიშვილი (VI კურსი)


მდივანი: ნათია კუკავა (III კურსი)


 


1.  ნინო ჩაგუნავა, ანა ქაბზინაძე, სოფიო მაჭარაშვილი (IV კურსი)


“ახალი ტექნოლოგიები, პროფილაქტიკის, დიაგნოსტიკის და მკურნალობის მეთოდები დისცირკულატორული ენცეფალოპათიების დროს”


2. არუსიაკ კაზარიანი, საბა გიგოლაშვილი, სევინჯა მამედოვა (IV კურსი)


“ლამივუდინითა და ციტოფლავინით ვირუსული B ჰეპატიტის კომბინირებული თერაპიის ფარმაკოეკონიმიკური ანალიზისათვის”


3. იზოლდა გულიაშვილი, ქეთევან გოგოლიძე, რომეო ვარდიაშვილი (IV კურსი)


“დიფერენციალური დიაგნოსტიკის ზოგიერთი ახალი კრიტერიუმი ფარისებური ჯირკვლის პათოლოგიების დიაგნოსტიკაში”


4. შორენა ჯავახიშვილი, აზა ბარძიმაძე (IV კურსი)


“მეზოთერაპიისა და ლაზერული ფოტოთერაპიის ეფექტივობის შესწავლისათვის კანის ნაადრევი დაბერების პროფილაქტიკაში”


5. მარიკა ბარბაქაძე, იულია ავრამოვა, ქეთევან ბენდელიანი (V კურსი)


“პერიფერიული H1–რეცეპტორების ბლოკატორების ეფექტივობის საკითხისთვის ალერგიული სინდრომების კომპლექსურ თერაპიაში”


 


 


 


 


 


6. ნინო მიქაია, თეა ტატუაშვილი (V კურსი)


“მონაცემები როზამეტის გამოყენების საკითხისადმი კანის როზატეასა და აკნეს მიმდინარეობაზე”


7. შმაგი ჩახაია, ირმა წიქარიშვილი (V კურსი)


“ახალი ტესტები ტუბერკულოზის ადრეული დიაგნოსტიკის საკითხებში”


8. თეონა შერმადინი (V კურსი)


“გართულების პრევენცია და უსაფრთხოების კორექცია “ჩრეის” ტიპის კონტაქტური ლინზების ხმარების დროს”


9. ნანა ქარჩავა, ავთანდილ ბეჟიაშვილი (V კურსი)


“რა გვიჩვენა პროფილაქტიკური აცრების ეროვნულმა კალენდარმა – რამდენად არის დამოკიდებული ვაქცინაციის ეფექტურობა ვაქცინაციის პროცესის ტექნიკურ შესრულებაზე”


10. ლექსო დარასელია, თამთა ნარმანია, ზურაბ ჭრელაშვილი (II კურსი)


“ახალი მიდგომები ცოფის არა-სპეციფიური და სპეციფიური ვაქცინაციის ჩატარებაში”


 


 


დისკუსია


 


სხდომის შეჯამება - პროფ. ეთერ ბოცვაძე


 


 


 


 


19 მაისი 1000-1300


 


თავმჯდომარე: მარიკა ბარბაქაძე (V კურსი)


მდივანი: მარიამ ყორიაული (III კურსი)


 


1.  ქეთევან დვალაძე, ქრისტინე დვალაძე (VI კურსი)


“რესპირაციული დისტრეს სინდრომის ურგენტული თერაპიის აქტუალური ასპექტები დღენაკლულ ახალშობილებში”


2. ნინო მერაბიშვილი, ციალა რაზმაძე (VI კურსი)


“ხმაურიანი სუნთქვის და სტრიდორის მკურნალობის პრინციპები ცხვირ-ხახის ადენოიდების, ქრონიკული ტონზილიტისა და შუაყურის ანთების დროს ბავშვთა ასაკში”


3. ხათუნა ყიფშიძე,. ირაკლი სვიანაძე, ალექსანდრე კაპანაძე (VI კურსი)


“მიდგომები ბუნებრივი, დამატებითი და ხელოვნური კვების პრინციპებისადმი ახალ დაბადებულებში”


4. ლალი დვალი, გიორგი წიკლაური, ირაკლი ჩხეიძე (VI კურსი)


“საკითხი დიაგნოსტიკისა და ეფექტური ჩარევების პრინციპებისათვის უნაყოფობის დროს”


5. თამარ აკიშბაია, რომან ბიტაროვი (VI კურსი)


“დიფერენციალური დიაგნოსტიკისა და მიზანმიმართებითი თერაპიის პრინციპები სიმპტომური, სებორეული, ჰორმონალური, აუტოიმუნური, სტრესორული, ტრავმული, ინფექციური და ტოქსიური წარმოშობის ალოპეციების დროს”


6. თამარ გაბისონია, მარიამ ყორიაული, ნატალია ნავროზაშვილი (III კურსი)


“პრევენცია და რისკის ჯგუფები იოდდეფიციტურ მდგომარეობათა დროს”


7. ნათია კუკავა, კოტე ფანცულაია (III კურსი)


“კონვერსიული მეთოდის პრიორიტეტულობის საკითხისათვის კუჭისა და თორმეტგოჯა ნაწლავის პერფორირებული წყლულების მკურნალობაში”


8. შოთა შავიშვილი, მიხეილ ქობალავა (IV კურსი)


“ჩვენებანი დუოდენოპლასტიკასთან შეუღლებული სელექტიური პროქსიმალური ვაგოტონიის ჩატარებისათვის წყლულოვანი დუოდენოსტენოზების დროს”


9. სალომე მაჭარაშვილი, სალომე რამიშვილი, ლილი აბრამიშვილი (III კურსი)


“საკითხი თორმეტგოჯა წყლულის დროს აღმოცენებული რეფლუქს-ეზოფაგიტის ქირურგიული მკურნალობის მეთოდების შესახებ”


 

 
Copyright © All rights reserved. Webmaster: Akaki Gelashvili